جلسه دوازدهم : از مهمترین نکاتی که بر طول عمر یک کسب و کار اثر می گذارد و در به موفقیت رسیدن آن تاثیر بسیاری دارد آینده نگری است. آینده نگری به معنای گسترش افق دید خود و دیدن پشت پرده مسائل ، یعنی در زمان حال، آینده را دیدن که نتیجه آن، چاره اندیشی برای رخدادهای احتمالی در آینده است. امام علی(ع) در بیان تعریف دوراندیشی می فرمایند: " دوراندیشی، نگاه کردن به عاقبت های کار و مشورت کردن با خردمندان است". همچنین این دو بیت زیبا از نظامی به نحوی مفهوم آینده نگری را روشن تر می سازد:
در سر کاری که درآیی نخست ... رخنه بیرون شدنش کن درست
تا نکنی جای قدم استوار ... پای منه در طلب هیچ کار
در دورانی که همه به دنبال ارتقا لبتاپ و رایانه های خانگی بودند استیو جابز در اندیشه ساخت تبلت هایی بسیار کم حجم تر و قابل حمل بود. این آینده نگری او از عوامل اصلی موفقیت اپل بوده است. او توانست کاربران را درک کند و نیازهای آنها را پیش بینی کند. در حالیکه بقیه افراد، در زمان حال زندگی می کردند، او تلاش می کرد بر نحوه اثرگذاری بازار و گرایشات اجتماعی بر جهان پیرامون خود واقف آید. استیو جابز نمونه موفقی از یک مدیر آینده نگر است.
تدبیر و آینده نگری از ویژگی های انسان های موفق است. این ویژگی، ضامن شفاف شدن ابهام های آینده است و تصمیمات آتی را رقم می زند. احتمالاً اکثر شما داستان مورچه و ملخ را شنیده‌اند، هیچکس تمایل ندارد در هنگامی که زمستان فرا می‌رسد، یک ملخ باشد. افراد دوراندیش تصویر شفاف تری از مسائل، رفتارها، واکنش ها و رویدادها دارند.
از مدیران آینده نگر ایرانی میتوان به آقای بابک بختياری كارآفرين برتر بخش خدمات و مدیر آيس‌پک اشاره کرد. ایشان اولین مغازه آیس پک خود را با عنوان شعبه مرکزی راه اندازی می نمایند در صورتی که در آن زمان برند ایشان هیچ شعبه دیگری نداشت! علت این امر به زبان خودشان چنین است " از همان روز نخست چشم‌انداز جهاني شدن محصول را در ذهنم مي‌پروراندم به همين منظور روي تابلوي اولين مغازه خود نوشتم آيس پك شعبه مركزي و بعد از سنجش توان بالقوه بازار در مكان‌هاي ديگر شعبات دوم و سوم و ... را راه‌اندازي كردم تا آنجا كه هم‌اكنون بالغ بر 120 شعبه در ايران و 10 شعبه در كويت، مالزي، دبي و هند در حال فعاليت مي‌باشد." داشتن چشم انداز و آینده نگری در کار است که می تواند قدم های بعدی شما را مشخص نماید.
نکته مهم در آینده نگری نگاه داشتن حد اعتدال آن است. گاهی این پا و آن پا کردن، ناشی از ترس از آینده به زیان شما تمام می شود. اغلب انسان به جای ترسیم آینده خویش، اسب خیال را زین کرده و به ناکجاآباد می رود. به یقین آینده نگری با خیال بافی کاملا متفاوت است. یک کارآفرین موفق می داند که چگونه آینده کسب و کار خود را ببیند. پس هوشیار باشید و آینده نگری را در حد اعتدال در خود تمرین و ایجاد نمایید.
دوراندیشی باعث می شود شما فردی کنشی باشید. یعنی خودتان مسیر زندگی را ترسیم کنید. یک شخص دوراندیش آگاهانه و با هدف زندگی می‌کند. او صرفاً به آنچه که در جریان زندگی پیش می‌آید واکنش نشان نمی‌دهد، بلکه بر طبق درک اهداف و آرزوهایش تصمیم می‌گیرد و عمل می‌کند. در مقاله بعدی مفصلا به مفهموم فعال و کنشی بودن خواهیم پرداخت.
بسیار خوب خواهد بود که با نگاهی دوراندیشانه برنامه کسب و کار خود را برای سال جدید تنظیم و مکتوب نماییم.

با آرزوی " موفقیت بیشتر برای همه "
اوژن استوار
شنبه - ۲۲ اسفند ۱۳۹۴

برچسب‌ها:

اپل ,

برندینگ ,

آیس پک ,

آینده نگری ,

دوراندیشی ,

نگاه بلند مدت ,

برنامه ریزی ,

کارآفرینی ,

کارگاه جوان امروز کسب دانش و ثروت ,

کارگاه آنلاین ,

آموزش آنلاین ,

آموزش کارآفرینی ,

اوژن استوار ,

مربی کارآفرینی ,

مشاور کسب و کار ,

اوژن استوار
نویسنده: اوژن استوار
متخصص دیجیتال مارکتینگ و کسب و کارهای آنلاین
موسس اولین ساختمان پزشکان آنلاین در ایران
مدیر مجموعه کسب و کارهای فریان
مشاهده رزومه

لطفا برای ارسال نظرات و سوالات خود، ابتدا وارد سایت شوید.

لطفا منتظر بمانید...