آنچه که منزلت و شان شما را تعیین می کند رفتار و نگرش است نه استعداد و قابلیتهای ذاتیتان.

"زیگ زاگار"

از دیگر خصوصیات افراد کارآفرین خوش‌بینی است این کلمه به معنای نگرشی مثبت به جهان پیرامون است به گونه ای که فرد خوش‌بین با چنین نگرشی در تلاش است که دنیا را به صورت بهتری ببیند. افراد خوش‌بین، می‌دانند که جهان کامل و ایده‌آل نیست و هیچ‌کس نمی‌تواند، همه صفات خوب و عالی را دارا باشد، اما آنها در تلاش هستند که بخش‌ها و وجوه مثبت قضایا را بینند و امیدوار باشند که جهان به سمت خوبی و خیر حرکت کند. سلیگمن می‌گوید: " خوشبینی، یک روش عادی برای توضیح شکست‌ها به خودتان است." دقیقا به همین دلیل است که شما به عنوان یک کارآفرین باید این صفت را در خود ایجاد نمایید. مسیر ایجاد و رشد کسب و کار پر از فراز و نشیب است و باید با نگاهی درست به شکست هایتان بنگرید.

اما نگاه خوشبینانه یا بدبینانه چگونه ایجاد می شود ؟ روانشناسان معتقدند خوشبینی و بدبینی ، عاداتی هستند که ما از زمان کودکی می‌آموزیم و والدین ما الگو و سرمشق‌های ما هستند. به یاد بیاورید هنگامی که در خانه جدیدتان لوله آب ترکید و پدر شما با آه و ناله گفت " چرا من چنین خانه بدی را انتخاب کرده ام؟ " یا گفت : " در قرار داد ما تضمین شده که همه چیز بی عیب و نقص باشد، بنابراین من از معمار ساختمان می‌خواهم لوله کشی ساختمان را تعمیر کرده و خسارت بوجود آمده را جبران کند؟" در نتیجه روش نگاه او به مسائل بر روی نگرش شما نیز تاثیر گذاشته و شما را به آنچه که اکنون هستید تبدیل کرده است در صورتی که می توان به گونه دیگری با مشکلات روبرو شد.

انسان بدبین معتقد است اتفاقات بد، از شرایطی دائمی و ثابت نشأت می‌گیرد: «من در امتحان ریاضی مردود شدم، چون استعداد یادگیری اعداد و ارقام را ندارم» و اتفاقات خوب، از شرایطی موقتی ناشی می‌شود: «همسرم امروز به من یک شاخه گل هدیه کرد، حتما روز کاری خوبی داشته!». اما انسان خوشبین، شکست را به عوامل موقتی نسبت می‌دهد «من در امتحان رد شدم چون دقت نکردم» یعنی در فرصت بعدی بیشتر دقت خواهم کرد و موفق می شوم. همچنین فرد خوشبین موقعیت های مطلوب را به عوامل پایدار ارتباط می دهد؛ «او برای من گل هدیه آورد، چون مرا دوست دارد». زمان آن رسیده که افکار خود را تغییر دهید.

قدم اول کنترل ذهن

در مورد رويدادهاي ناگوار مداوم فكر نكنيد. اگر رئيستان شما را از كار بركنار كرد و يـــا در يـك امتـحــان مهم قبول نشديد، توصيه ما اين است كه با انجام كاري لذت بخـش افـكـار خود را از مشكلاتتان دور كنيد چون تفكر به مسائل در چـهـارچـوب مـنـفي ذهن منتهي به يافتن راه حل هاي كمتر خواهد شد.

 

شکرگذار باشید

یکی از راه های ایجاد خوشبینی نسبت به شرایط زندگی و کسب و کارتان شکرگذاری است ، پیشنهاد می کنم همان طور که در فیلم "راز" هم گفته شد، سنگی را پیدا نمایید ، هر سنگی می تواند باشد . آنرا سنگ شکر گذاری نام گذاری کنید و در جیب خود بگذارید. هرموقع که دستتان به سنگ خورد، نعمت‌هایی را که دارید یاد آوری نمایید و به خاطر آنها خداوند را شکر نمایید. این روش به معنای واقعی به شما کمک می‌کند که واقع بینانه تر به جنبه های مثبت زندگی خود نگاه کنید. بدین ترتیب برکت بیشتری را وارد زندگی خود نمایید. " شکر نعمت، نعمتت افزون کند".

 

از رسانه های دوری کنید!

رسانه ای که صرفا اخبار مربوط به جنگ، رکود اقتصادی، تروریسم ، حوادث و ... را منتشر می کند عاملی بسیار تاثیر گذار در ایجاد افکار منفی است. یک یا چند هفته خودتان را از جریان متناوب خبرهای بد دور کنید. خواهید دید که با کنار گذاشتن جنبه‌های افسرده کننده تراژدی‌های روزانه نیرو گرفته‌اید و راحت‌تر نسبت به وضعیت جهان، خوشبین خواهید شد.

 

طبیعت راهی مطمئن برای کسب آرامش

پیچیدگی غیر قابل تصور سیستم کسب و کار و مشکلات روزمره می‌تواند خوشبینی هر کسی را برهم زند. تجربه ثابت کرده است که سپری کردن زمانی در طبیعت می‌تواند روحتان را تازه کند، روحیه‌تان را شاد نماید، قلبتان را به وجد آورد و به شما کمک کند ادامه دهید. دفعه بعد که خواستید روحتان را سبک کنید، سرزنده و سرحال و آماده رویارویی با چالش‌های بزرگ کسب و کارتان شوید، به دامان طبیعت بروید. در کوه ، جنگل ، دریا به تفکر درباره فعالیت ها و برنامه های خود بپردازید و ذهنتان را از جملات منفی و غیر ممکن ها آزاد کنید.

 

ارتباطات خود را فیلتر کنید!

دوستانتان را با دقت انتخاب کنید، چرا که احساسات مسری هستند. اگر می‌خواهید افسرده شوید با افراد بدبین معاشرت کنید و اگر می‌خواهید خوشحال و خرسند باشید با افراد خوشحال معاشرت کنید. از آنجایی که بدبینی و خوشبینی هر دو مسری هستند در صورتی که اطرافتان را با افراد خوشبین پر کنید، به احتمال زیاد شما نیز تبدیل به فردی خوشبین خواهید شد. کسی معاشرت با افراد بدبین را دوست ندارد، به همین دلیل افراد بدبین دوستان زیادی ندارند و تنهایی خود منجر به بدبینی بیشتر می‌شود. وقتی شما به صورت هدفمند با دیگران ارتباطی موثر برقرار می‌کنید، چرخه دلتنگی را شکسته و راهی برای ریشه گرفتن خوشبینی خلق می‌کنید.

 

در اینجا می خواهم به گلستان پر گل و هميشه سر سبز كلام دوست سرى بزنيم :

تو را از برگ گل هر چند دامن پاك تر باشد/ مشو با ناكسان همدم كه صحبت را اثر باشد

با بدان منشين كه صحبت بد/ گر چه پاكى تو را پليد كند

آفتابى بدين بزرگى را / لكه اى ابر ناپديد كند.

 

اوژن استوار

منتشر شده در وب سایت فریان آکادمی

شنبه - ۱۹ دی ۱۳۹۴

 

برچسب‌ها:

نگاه خوشبینانه ,

اتفاقات بد ,

اتفاقات خوب ,

نگرش ,

کنترل ذهن ,

شکر گذاری ,

افکار منفی ,

طبیعت ,

کسب آرامش ,

کسب و کار ,

خوشبینی ,

کارآفرین ,

خصوصیات افراد کارآفرین ,

خوش‌بینی ,

نگرشی مثبت ,

خوش‌بین ,

مشاوره کسب و کار ,

اوژن استوار ,

کارآفرینی ,

اوژن استوار
نویسنده: اوژن استوار
متخصص دیجیتال مارکتینگ و کسب و کارهای آنلاین
موسس اولین ساختمان پزشکان آنلاین در ایران
مدیر مجموعه کسب و کارهای فریان
مشاهده رزومه

مطالب پیشین

لطفا برای ارسال نظرات و سوالات خود، ابتدا وارد سایت شوید.

اشتراک رایگان ماهنامه‌ی فریان آکادمی

تازه ها

اینستاگرام کسب و کار اینستاگرام کسب و کار
لطفا منتظر بمانید...