همان طور که در مطلب پیشین خواندید در هر جلسه یکی از خصوصیات افراد موفق و کارآفرین را با هم مرور خواهیم کرد و نحوه ایجاد و تقویت آن خصوصیت را در خودمان می آموزیم.

به نظر من مهمترین خصوصیت یک کارآفرین "صبر و بردباری" است. منظور از"صبر" همان استقامت در برابر مشکلات و حوادث گوناگون است. راه اندازی و توسعه یک کسب و کار هیچگاه آسان نخواهد بود، اگر شما در برابر مشکلات صبر کافی نداشته باشید، به هیچ دستآورد چشمگیری نمی رسید.
همچنین «صبر»از مهمترین ارکان ایمان است، امیر مؤمنان علی علیه السلام موقعیت صبر را در برابرایمان، همانند موقعیت سر نسبت به بدن می دانند در قرآن مجید نیز کمتر موضوعی را مانند صبر مورد تاکید قرار داده است. حدود هفتاد آیه، از صبر سخن به میان آمده که بیش از ده مورد آن به شخص پیغمبر اسلام صلی الله علیه و اله اختصاص دارد.
اما سوالی که مطرح می شود این است که چگونه باید صبر کرد؟ وقتی مشکلات یکی پس از دیگری به سراغ ما می آیند و تمامی شرایط بر علیه ما می شود، خودمان را با چه سرگرم کنيم که اين سختي طاقتمان را طاق نياورد؟ کلا چگونه صبر کنيم و صبر چيست؟
تمامی مشکلاتی که در کسب و کارتان با آن مواجه می شوید موجب بروز فشار رواني مي گردد. در برابر اين گونه پديده ها، اگر فرد، توانمند و مقاوم نباشد، اختيار و تعادل خويش را از دست مي دهد و به رفتارهايي دست مي زند که نه تنها به حل مشکل او کمک نمي کند، بلکه مسئله اي بر مسائل او مي افزايد.
بسیاری از کسب و کارهایی که به نتیجه مطلوب نمی رسند و عمر آنها کمتر از یک سال است با این مشکل مواجه هستند. کاری آغاز شده ، ناگهان متوجه می شویم تجربه ما کافی نبوده ، پیش از شروع کار مشاوره نکرده ایم و اکنون بعضی از مراحل کار به مشکل برخورده است، برنامه ریزی ها درست از آب در نمی آیند، زمان بندی و محاسبات ما اشتباه بوده و ... دقیقه در همین لحظه باید با صبر و بردباری مسائل را مجدد بررسی نماییم و برای آنها راه حلی پیدا کنیم به جای آنکه تصمیمی عجولانه بگیریم .
براي اينکه در فراز و نشيب راه اندازی یک کسب و کار داراي آرامش همراه با تلاش باشيم به امور زير توجه فرمایید:
1.واقع گرايي: يکي از عوامل مهم در افزايش توان بردباري و يکي از مهارتهاي لازم براي مقابله با فشارهاي رواني، شناخت واقعيت هاي موجود درباره ي سختي هاي راه اندازی یک کسب و کار است. از اين رو بايد بپذيريم که اتفاقاتی که برای ما در مسیر رشد و توسعه کسب و کارمان می افتد طبیعی بوده و برای دیگران نیز رخ داده است. اين پذيرش و اين ديد، انتظارات ما را تنظيم مي کند.
2. توجه به پايان پذيري مشکلات : باید توجه داشته باشیم که برای هر مسئله راه حلی وجود دارد توجه به این موضوع که همیشه راهی پیدا خواهیم کرد ، توان انسان را افزايش مي دهد. چرا که اين نگرش عاملي مي شود تا مشکلات را هميشگي نپندارد و اين باور فرد را با انگيزه مي سازد که با صبر و اميد در زندگي حرکت کند.
3.پذيرش موقعيت: آيا تا به حال افرادي که در مشکلات بي تابي کرده و سخن به شکايت بر مي گشايند را ديده ايد؟ افرادی که همیشه می گویند بازار خراب است! آيا با اين روش مشکلات آنها حل مي شود ؟ به راستي در اين موقع چه بايد کرد؟
يکي از مواردي که در مشکلات بايد مورد توجه قرار داد، پذيرش موقعيت است، که خود اين عاملي مي شود که فرد توانش را افزايش دهد و به جاي بي تابي کردن، توان تاب آوردن در مشکلات در او ايجاد شود و با فکر و انديشه، مشورت و مشاوره، توکل و توسل راهي براي عبور از اين مانع ايجاد شده بيابد.
4. نگاه ما به مشکلات: هر موقعيت ناخوشايندي، توسط انسان، ارزيابي مي گردد. اين ارزيابي ها تأثير مستقيمي برفشار رواني حاصل از موقعيت دارد. اگر موقعيت ناخوشايند را مثبت بنگريم و يا داراي بار مثبت بدانيم، قابل تحمل خواهد بود. اما اگر آن را منفي ارزيابي کنيم، از کنترل ما خارج و غير قابل تحمل مي گردد.
5. يکي از عوامل مهم در افزايش تحمل و توان خويشتن داري توجه به خدا، قدرت او و ياري اوست. توکل کردن به خداوند حس آرامشی می دهد که با هیچ چیز دیگر بدست نمی آید. مشکلات کسب و کار خود را بپذیرید و با توکل به خدا به رفع آنها اقدام کنید.

اوژن استوار
پنج شنبه - ۱۰ دی ۱۳۹۴
فریان آکادمی، مشاوره و راه اندازی کسب و کار 66083187 - 22419144

برچسب‌ها:

امید ,

انگیزه ,

صبر ,

بردباری ,

صبوری ,

کارآفرینی ,

خصوصیات افارد کارآفرین ,

چگونه یک کارآفرین شویم ,

مشخصات یک کارآفرین ,

صبر و بردباری ,

مشاوره کسب و کار ,

کسب و کار ,

رشد و توسعه ,

مشکلات ,

افزايش تحمل و توان ,

صبر و استقامت ,

اوژن استوار
نویسنده: اوژن استوار
متخصص دیجیتال مارکتینگ و کسب و کارهای آنلاین
موسس اولین ساختمان پزشکان آنلاین در ایران
مدیر مجموعه کسب و کارهای فریان
مشاهده رزومه

مطالب پیشین

لطفا برای ارسال نظرات و سوالات خود، ابتدا وارد سایت شوید.

اشتراک رایگان ماهنامه‌ی فریان آکادمی

تازه ها

اینستاگرام کسب و کار اینستاگرام کسب و کار
لطفا منتظر بمانید...