اکنون به تقصیرات مهم رهبران شکست خورده می رسیم. باید به همان اندازه که از پرداختن به کارهای سودمند استقبال می کنیم از پرداختن به بعضی از کارها خودداری کنیم.
1. ناتوانی در سازمان دهی: رهبری کارآمد مستلزم سازمان دادن به امور و احاطه داشتن بر آنهاست. هیچ رهبری هیچ رهبری آنقدرها گرفتار نیست که به وظایف رهبری خود عمل نکند. کسی که در مقام رهبری اذعان می کند که تحت تاثیر شرایط نمی تواند در برنامه های خود تجدید نظر کند ، نداشتن کارآیی خود را اذعان کرده است. رهبر موفق باید بر جزئیات مرتبط با وظیفه اش احاطه داشته باشد و البته معنای این حرف این است که او باید جزئیات کار خود را به افراد لایق و کاردان بسپارد.
2. فقدان فروتنی: رهبران بزرگ مایل و راغبند که برای خدمت به دیگران تن به انجام هر کاری که توان انجامش را دارند بدهند. عبارت « بزرگترین شما کسی است که بیشتر به دیگران خدمت کند » واقعیتی است که تمام رهبران موفق آن را رعایت کرده و به آن احترام می گذارند.
3. توجه داشته باشید که دنیا به اشخاص نه به دلیل علم و اطلاعشان، بلکه به خاطر کارشان و به خاطر ترغیب دیگران به کار پاداش می دهد.
4. ترس از رقابت پیروان: رهبری که از پیروان خود می ترسد که جای او را بگیرند دیر یا زود به این مصیبت گرفتار می شود. رهبر توانا اشخاص را پرورش می دهد که بتواند به اراده خود هر بخش از کارش را به آنها واگذار کند. تنها اینگونه است که یک رهبر می تواند کار خود را تکثیر کند و به جنبه های مختلف امور توجه نماید. یک رهبر موثر و کارآمد می تواند به کمک دانش شغلی و خاصیت مغناطیسی شخصیت خود کارآیی دیگران را افزایش داده ، آنها را به ارائه خدمات بهتر تشویق کند.
5. فقدان تصور و تخیل : رهبر بدون داشتن قدرت تصور و تخیل نمی تواند با شرایط اضطراری روبرو شود و برنامه ای بریزد که پیروان خود را به گونه ای موثر هدایت کند.
6. خود خواهی : رهبری که همه موفقیتهای پیروان را به پای خود می نویسد مطمئناً دیگران را دلخور می کند. رهبر واقعی هرگز چنین ادعایی ندارد. رهبر بزرگ کسی است که همۀ موفقیتها را به همکاران خود نسبت می دهد زیرا به خوبی می داند که اغلب اشخاص صرف نظر از دریافت دستمزد به شناخت و اعتبار خود علاقمند هستند.
7. افراط : پیروان ، به رهبری که دامن اعتدال را نگه نمی دارد احترام نمی گذارند. از آن گذشته بی اعتدالی، در انواع و اقسام خود مداومت اشخاص را نابود می کند.
8. فقدان صمیمیت: احتمالاً بهتر بود که این مورد اخیر را در شروع فهرست می آوردیم. رهبری که نسبت به سازمان ، همکاران زیر دست و بالا دست خود صمیمی نیست نمی تواند مدتی طولانی به کار رهبری ادامه دهد. نداشتن وفاداری و صمیمیت انسان را تا حد ذرات خاک تنزل مقام می دهد و او را به موقعیتی که زیبنده او است تنزل می دهد . فقدان وفاداری یکی از علل مهم شکست و ناکامی در بسیاری از اشخاص است.
9. تاکید بر اختیار و اقتدار: رهبر کارآمد همکارانش را تشویق می کند. رهبر موفق هرگز در دل همکاران خود ترس و هراس نمی کارد. رهبری که سعی دارد همکارانش را با مقام و اقتدارش تحت نفوذ قرار دهد ، در شمار کسانی است که به رهبری توام با زور علاقمند هستند. رهبر واقعی جز با عمل و رفتار خود نمی تواند رهبری خود را به دیگران ثابت کند. رهبر خوب کسی است که نسبت به همکاران خود همدردی می کند، آنها را درک و شرط انصاف را رعایت می کند.
10. تاکید بر سمت و عنوان: رهبر شایسته به سمت و عنوان خود برای ایجاد احترام در همکارانش نیاز ندارد. کسی که بیش از اندازه به عنوان خود تکیه می کند جز این چیزی که به آن تکیه کند ندارد. درهای اتاق رهبر واقعی به روی همۀ کسانی که مایل به ملاقات او هستند باز است . محل کار رهبر واقعی مبری از تشریفات رسمی و دست و پا گیر است.

هشتگ ها:
#رهبر #رهبری #کسب_و_کار #مدیر #مدیریت #موفقیت #موفق #کسب #کار #بیزینس #کارآفرینی #کارآفرین #آموزش #مشاوره #مشاور #مشاور_کسب_و_کار #اوژن_استوار

برچسب‌ها:

10 علت شکست رهبری یک کسب و کار ,

علت موفقیت ,

علت شکست ,

مدیریت کسب و کار ,

رهبری گروه ,

کار گروهی ,

قدرت تصور ,

اختیار ,

اقتدار ,

کسب و کار ,

اوژن استوار ,

کارآفرین ,

فروتنی ,

رقابت ,

خود خواهی ,

اوژن استوار
نویسنده: اوژن استوار
متخصص دیجیتال مارکتینگ و کسب و کارهای آنلاین
موسس اولین ساختمان پزشکان آنلاین در ایران
مدیر مجموعه کسب و کارهای فریان
مشاهده رزومه

لطفا برای ارسال نظرات و سوالات خود، ابتدا وارد سایت شوید.

لطفا منتظر بمانید...