کارمندی یا کارآفرینی؟

در رکود اقتصادی چه باید کرد؟

آیا می توان کسب و کاری راه اندازی نمود؟

در برنامه قبل گفته شد که با کسب مهارت های کاریابی می توانید به عنوان یک کارمند در شرکتی استخدام شده و وارد بازار کار شوید. اما استخدام شدن تنها راه کسب درآمد نیست.

برای دوستانی که تجربه کاری نداشته و تخصصی کسب نکرده اند و شناخت کافی نسبت به بازار کار یعنی فرآیند های خرید و فروش، تولید و واردات محصول و تبلیغات و بازاریابی ندارند، کارمندی می تواند گزینه مفیدی برای شروع کار باشد.

یا دوستانی که مشکلات مالی فراوان داشته و امکان ریسک شروع یک کار را در خود نمی بینند و برای مدتی هر چند کوتاه قصد استخدام مجموعه ای را دارند، این انتخاب درست است.

اما همه افراد خصوصیات و شرایط مشابه ندارند. اشخاصی که تجربه کاری داشته و مهارت های مدیریتی و راه اندازی یک کار را کسب کرده اند و از همه مهم تر خصوصیات یک کارآفرین را در خود ایجاد نموده اند می توانند به عنوان یک کارآفرین وارد بازار شده و ایده خود را پیاده سازی نمایند و کسب و کاری نو ایجاد کنند.

تعاریف بسیاری از کارآفرینی شده است. جامع ترین تعریفی که می توانم برای شما بگویم این است که، کارآفرینی عبارت است از فرآیند شناسایی فرصت های اقتصادی، ایجاد کسب و کار و تاسیس شرکت های جدید نوآور به منظور بهره برداری از فرصت های شناسایی شده است که در نتیجه این فعالیت ها کالا و خدمات جدیدی عرضه می شود و در نتیجه گسترش باور کارآفرینانه در جامعه باعث افزایش فرصت های شغلی و بهبود اقتصاد خانواده ها می گردد.

در نظر داریم در هر جلسه یکی از خصوصیات موثر و مفید کارآفرینان را بررسی کرده و نحوه ایجاد و تقویت آن را در خود مرور نماییم.

اما پیش از آن موضوعی که ذهن بسیاری از جوانان را به خود مشغول کرده پاسخ به این سوال است که در شرایط کنونی بازار که اکثر صاحبین مشاغل از گرانی و رکود صحبت می کنند آیا می توان کسب و کار جدیدی را راه اندازی کرد و به موفقیت رساند؟

قبل از پاسخ به این سوال داستانی را برای شما نقل می کنم ...

پیرمردی در کنار جاده، دکه ای درست کرد و در آن ساندویچ می فروخت. چون گوشش سنگین بود، رادیو نداشت. چشمش هم ضعیف بود، بنابراین روزنامه هم نمی خواند. او تابلویی بالای سر خود گذاشته بود و محاسن ساندویچ های خود را شرح داده بود. خودش هم کنار دکه اش می ایستاد و مردم را به خریدن ساندویچ تشویق می کرد و مردم هم می خریدند.کارش بالا گرفت لذا او ابزار کارش را زیادتر کرد. وقتی پسرش از مدرسه نزد او آمد به کمک او پرداخت. سپس کم کم وضع عوض شد. پسرش گفت: پدر جان، مگر به اخبار رادیو گوش نداده ای؟ اگر وضع پولی کشور به همین منوال ادامه پیدا کند کار همه خراب خواهد شد و شاید یک کسادی عمومی به وجود بیاید. باید خودت را برای این کسادی آماده کنی. پدر با خود فکر کرد هر چه باشد پسرش به مدرسه رفته به اخبار رادیو گوش می دهد و روزنامه هم می خواند پس حتماً آنچه می گوید صحیح است. بنابراین کمتر از گذشته نان و گوشت سفارش داده و تابلوی خود را هم پایین آورد و دیگر در کنار دکه خود نمی ایستاد و مردم را به خرید ساندویچ دعوت نمی کرد. فروش او ناگهان شدیداً کاهش یافت. او سپس رو به فرزند خود کرد و گفت: پسرجان حق با توست. کسادی عمومی شروع شده است. 

اندیشه های خود را شکل ببخشید در غیر این صورت دیگران اندیشه های شما را شکل می دهند. خواسته های خود را عملی سازید وگرنه دیگران برای شما برنامه ریزی می کنند. ( آنتونی رابینز )

افغان ها ضرب المثلی دارند که می گوید اگر کسی به شما گفت اسب هستید، به او توجه نکنید، اما اگر دو نفر به شما گفتند کمی به حرفشان فکر کنید، اما اگر سه نفر به شما گفتند که اسب هستید حتما یک زین برای خود تهیه نمایید.

این داستان و ضرب المثل اثر القائات منفی دیگران را به ما نشان می دهد.

این که مشکلات اقتصادی در کشور ما و دیگر کشور ها وجود دارد درست است. اما آنچه بیش از مشکلات اقتصادی باعث رکود و کاهش فروش شده، تغییرات بازار سنتی به یک بازار آنلاین و تغییر عادات و روش خرید مشتریان است.

شما باید اطلاعات دقیقی از بازار داشته باشید. اما این موضوع که عده ای می گویند که بازار کساد است نباید شما را بترساند و مانع حرکتتان شود.

این را بدانید شما می توانید با کسب دانش و تجربه و اتخاذ تصمیمات هوشمندانه و استفاده از ابزارها و روش های نوین، کسب و کار خود را به موفقیت برسانید.

مجموعه آکادمی فریان با ارائه خدمات مشاوره و راه اندازی کسب و کار های آنلاین به کارآفرینان و صاحبین مشاغل این فرصت را به وجود آورده تا با ریسک پایین و سرمایه گذاری مطمئن بازار آنلاین خود را بسازند.

در برنامه بعد با بررسی خصوصیات یک کارآفرین در خدمت شما هستیم.

با ما همراه باشید.

اوژن استوار

این برنامه را به صورت آنلاین گوش دهید.
برچسب‌ها:

رکود بازار ,

بازار سنتی ,

بازار انلاین ,

راه اندازی کسب و کار ,

مشاوره کسب و کار ,

کسب و کار انلاین ,

فروشگاه اینترنتی ,

طراحی سایت ,

مزایای کارآفرینی ,

مقایسه کارمندی با کارآفرینی ,

کارآفرینی چیست ,

به چه کسی کارآفرین می گویند ,

آموزش ,

مشاوره ,

اوژن استوار ,

اقتصاد خانواده ,

آنتونی رابینز ,

اوژن استوار
نویسنده: اوژن استوار
متخصص دیجیتال مارکتینگ و کسب و کارهای آنلاین
موسس اولین ساختمان پزشکان آنلاین در ایران
مدیر مجموعه کسب و کارهای فریان
مشاهده رزومه

لطفا برای ارسال نظرات و سوالات خود، ابتدا وارد سایت شوید.

لطفا منتظر بمانید...