یکی از روزها حیوانات جنگلی دور هم جمع می شوند تا مدرسه ای درست کنند. خرگوش، پرنده، سنجاب و مارماهی شورای آموزشی مدرسه را تشکیل می دهند.

خرگوش اصرار داشت دویدن جزء برنامه درسی باشد. پرنده معتقد بود باید پرواز نیز گنجانده شود، ماهی هم به آموزش شنا معتقد بود و سنجاب اصرار داشت که بالا رفتن از درخت نیز باید در زمره آموزش‌های مدرسه قرار گیرد . شورای مدرسه با رعایت همه پیشنهادات، دفترچه راهنمای تحصیلی مدرسه را تهیه نمود و قرار شد همه‌ی حیوانات همه‌ی درس‌ها را یاد بگیرند.

خرگوش در دویدن نمره بیست گرفت، اما بالا رفتن از درخت برایش دشوار بود مرتب از پشت به زمین می‌خورد و در اثر یکی از این سقوط ها سرش آسیب دید و قدرت دویدن را هم از دست داد، به جای نمره بیست، نمره ده می‌گرفت، در بالا رفتن از درخت هم نمره اش از حد صفر بالاتر نرفت.

پرنده در درس پرواز نمره اش عالی بود اما نوبت به دویدن روی زمین که می‌رسید نمره خوبی نمی‌گرفت . صعود عمودی از تنه و شاخه و برگ درختها هم برایش سخت بود.

جالب اینجاست که تنها مارماهی کند ذهن و عقب افتاده می‌توانست درس‌های مدرسه را تا حدودی انجام دهد و با نمره ضعیف بالا رود اما مسئولان مدرسه از این خوشحال بودند که همه دانش آموزان همه دروس را می‌خوانند.

اکثر سیستم های آموزشی از جمله سیستم آموزشی کشورمان به چنین مشکلاتی دچار هستند. خداوند حقیقت هر فردی را منحصر به فرد می‌آفریند. توانایی های افراد متفاوت است و نمی توان الگوی مشخصی را به همه تحمیل کرد.

هر کس موظف است با آموزش و پرورش استعدادهای ذاتی خود در مسیر رشد و تعالی خویش و جامعه اش بکوشد. اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا برای این منظور سیستم آموزشی که آن را با عنوان مدرسه و دانشگاه می شناسیم می‌تواند ما را به هدفمان برساند؟

برای پاسخ به این سوال باید تفکری عمیق درباره هدف از علم آموزی داشته باشیم.

از دوستانی که برای مشاوره مراجعه می کنند سوالی را می پرسم " برای چه به دانشگاه رفتی و چرا درس میخوانی؟" آنها نیز در پاسخ می گویند " میخواهیم دکتر یا مهندس شویم". اما وقتی بحث را ادامه می دهیم به این نتیجه میرسیم که هدف اصلی کسب ثروت است. عده ای هم میگویند که می خواهند با تحصیل علم، شغلی مناسب و آبرومند بدست آورند و آینده خود را از این طریق تضمین کنند.

چنین اهدافی بسیار خوب و با ارزش هستند. اما این موارد نیاز های اولیه انسان بوده و هدف نهایی از علم آموزی نخواهد بود. وقتی صحبت از درس خواندن و کسب دانش می شود، فرمول های ریاضی  و فیزیک در ذهن اکثر ما می آید. اما علم فراتر از اینهاست.

علم می آموزی تا در کنار کسب آسایش ، ثروت و غلبه بر نیروهای طبیعی بتوانیم قانونمندی ها و رازهای این دنیا را بشناسیم و به رابطه جهان هستی با خالقش پی ببریم. 

خداوند در قرآن به پیامبرش دستور داده "قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ" ، "بگو آیا کسی که عالم است با کسی که نمی داند برابر است"

مسلما چه در دنیا و چه در آخرت کسی که قانونمندی ها و رازها را بداند و کسب علم را با هدف صحیح انجام دهد، جایگاهی ویژه خواهد داشت.

منظور از مطالب گفته شده این نیست که درس خواندن در دانشگاه اشتباه یا بی فایده است، بلکه خواندن دروس دانشگاهی زمانی که با هدف حل مشکلات جامعه و خدمت رسانی به مردم صورت گیرد، نه تنها پسندیده بلکه واجب است.

پیشنهاد می کنم یکی از اهدافی که برای کسب علم در نظر میگیرید را به آموزش آن اختصاص دهید. زیرا که وظیفه یکایک ماست که بیاموزیم و به دیگران یاد بدهیم.

ما با علمی که می آموزیم می‌توانیم زندگی کنیم و با آموزش آن به دیگران زندگی خود و آیندگان را می سازیم.

با توجه به این نکته که انسان تا زنده است باید بیاموزد و آموختن پایانی ندارد، هدف خود را از کسب علم بنویسید و به طور شفاف مشخص کنید که به چه دلیل باید به کسب دانش بپردازید؟

سپس مسیری که برای رسیدن به اهداف خود طی کرده اید یا در حال گذراندن آن هستید را مشخص نموده و بررسی نمایید که چقدر با هدفهایتان هم راستا هستند و آیا در مسیر درست قرار دارید یا خیر؟

در جلسه بعد به بررسی اهمیت کسب دانش و کسب دانش مالی می پردازیم.

با ما همراه باشید

اوژن استوار

 

علم می آموزی تا در کنار کسب آسایش ، ثروت و غلبه بر نیروهای طبیعی بتوانیم قانونمندی ها و راز ها ی این دنیا را بشناسیم و به رابطه جهان هستی با خالقش پی ببریم. 
این برنامه را به صورت آنلاین گوش دهید.
برچسب‌ها:

کسب علم ,

کسب دانش ,

دانشگاه ,

سیستم آموزشی ,

ناکارآمدی دانشگاه ها ,

هدف از درس خواندن ,

مدرس ,

آموزش و پرورش ,

موفقیت شغلی ,

بهترین دانشگاه ,

کنکور ,

ورود به دانشگاه ,

جوان امروز ,

اوژن استوار ,

کارگاه آنلاین ,

اوژن استوار
نویسنده: اوژن استوار
متخصص دیجیتال مارکتینگ و کسب و کارهای آنلاین
موسس اولین ساختمان پزشکان آنلاین در ایران
مدیر مجموعه کسب و کارهای فریان
مشاهده رزومه

مطالب پیشین

لطفا برای ارسال نظرات و سوالات خود، ابتدا وارد سایت شوید.

اشتراک رایگان ماهنامه‌ی فریان آکادمی

تازه ها

اینستاگرام کسب و کار اینستاگرام کسب و کار
لطفا منتظر بمانید...