سال 1957 در تایلند معبدی را به محل دیگری منتقل می کردند و چند نفر از راهب ها مسئول جابه جایی مجسمه بزرگ و سفالی بودا شدند. در نیمه راه یکی از راهب ها متوجه وجود ترکی در این مجسمه شد،همانجا توقف کردند تا روز بعد به راه خود ادامه بدهند.

شب هنگام یکی از راهب ها به بررسی مجسمه عظیم الجثه پرداخت و سر تا پای آن را با چراغ قوه روشن کرد. همین که نور چراغ به محل ترک تابید، درخششی پدیدار شد. راهب مزبور که اکنون کنجکاوی اش تحریک شده بود با چکش و قلم شروع کرد به تراشیدن بودای سفالی. به تدریج که ورقه های سفالی می ریخت بودا درخشانتر و درخشانتر می شد و پس از چند ساعت کار، راهب حیرت زده خود را در برابر بودایی عظیم از طلای ناب دید.
بسیاری از مورخین عقیده دارند که چند صد سال پیش در زمان حمله لشکریان برمه ، راهبان تایلندی مجسمه بودا را با گل رس پوشاندند تا مانع دزدیدن آن شوند ولی در آن حمله همه راهب ها کشته شدند و در نتیجه تا سال 1957 یعنی زمان جابه جایی مجسمه این گنج پنهان ماند......
پوشش بیرونی ما هم ما را در برابر جهان حفظ می کند و گنج درونمان را پنهان نگه میدارد.ما انسانها نا آگاهانه طلای درونمان را با لایه های سفالین پوشانده ایم.....تنها کاری که باید انجام دهیم این است : از سرزمین ذهن به قلب خود جابه جا شویم و شجاعانه در این راه لاک خود را لایه به لایه بتراشیم.

یکی از مراحل خودشناسی شناخت استعداد ها و توانایی های ذاتی است.

یکی از بهترین دوستانم یک عکاس سیاه و سفید خیلی حرفه ای است. چند وقت پیش وقتی برای ناهار با هم بیرون رفته بودیم، دوستم طرز نگاه خود به اشیاء و محیط اطراف و اینکه چطور همه چیز را بلافاصله به شکل یک تصویر سیاه و سفید در ذهنش مجسم می کند، برایم توصیف کرد.

کاری که او می کند این است که صحنه کلی را در نظر می گیرد، بهترین تصاویر ممکن را از آن صحنه استخراج می کند، و بعد اتوماتیک وار بهترین آنها را که زیباترین عکس را می سازد، انتخاب می کند.

دیدن او حین اینکار واقعاً شگفت انگیز است. این کار برای او بی هیچ زحمت و مشقتی انجام می شود. کار او فقط " خوب دیدن" است.

اکثر عکاسان روی جوانب تکنیکی هنر خود متمرکز می شوند: نور، زاویه تابش خورشید، زاویه دوربین و از این قبیل مسائل مورد اهمیت است. اما دوست من به طرز جادویی بدون اینکه تحلیلی بکند، انگار همه چیز را از پیش می داند.

یکی دیگر از دوستانم قدرت اعجاب آوری در موسیقی دارد. او می تواند یکبار که یک آهنگ را شنید، گیتارش را بردارد و آن را بنوازد.

خانم دیگری را می شناسم که یک باغبان فوق العاده است. او توانسته از یک زمین بایر و بی آب و علف، بهشتی بسازد که همه را مدهوش می کند.

همه این افراد نظر مشابهی درمورد توانایی فوق العاده خود دارند، "خیلی ساده است. کاملاً نرمال به نظر می رسد و ما خیلی ساده این کارها را انجام میدهیم ، دیگران هم چنین توانایی هایی دارند."

به نظر من همه آدم ها یک توانایی و استعداد طبیعی دارند. اما خیلی از ما یک اشتباه مشابه را مرتکب می شویم، ارزش آن را پایین می آوریم و فکر میکنیم بقیه هم می توانند کاری که ما می کنیم را به همان شکل انجام دهند.

کاملاً اشتباه است!

هرکدام از ما یک استعداد خاص و منحصر به فرد داریم ، درست مثل اثر انگشتمان که کاملاً منحصر به فرد است. استعداد طبیعی شما ممکن است در ورزش، نویسندگی، هنر، سفالگری، ارتباطات و ... باشد. این فهرست بی انتهاست. اما مسئله اینجاست که نمی توانید توانایی خود را تشخیص دهید چون تصور می کنید بقیه هم می توانند مثل شما آن کار را انجام دهند.

و از آنجا که پایین آوردن ارزش استعداد ذاتی‌مان خیلی ساده است، معمولاً در ابتدای زندگی این اتفاق برایمان می افتد.

به کودکی که در هنر استعداد دارد گفته می شود که نقاشی را کنار بگذارد و یک درس جدید تر را دنبال کند. یا به یک کودک علاقه مند به کتاب که می تواند در آینده نویسنده ای عالی شود گفته می شود که سر از کتاب بیرون بکشد و برود با بقیه بچه ها فوتبال بازی کند.

با اینکه یاد گرفتن مهارت های جدید برای رشد شخصیمان خیلی خوب است اما روی گرداندن از استعداد ذاتیمان برای رسیدن به تعادل عاقلانه ترین و بهترین کار نیست.

تصور کنید اگر بتهوون یا آلبرت انیشتین استعداد ذاتی خود را نادیده می گرفتند تا با بقیه بچه ها سرگرم بازی شوند، آنوقت چه می شد؟

اما این افراد نامی، وقت خود را صرف رشد استعداد ذاتی خود کردند و درنتیجه تلاش‌هایشان به نتیجه رسید. در طول تاریح موفق ترین کارفرمایان، هنرمندان، نویسندگان، مخترعین، دانشمندان، ورزشکاران و ... آنهایی بوده اند که استعداد طبیعی خود را دنبال کردند.

استعداد ذاتی خود را کشف کنید، اول اینکه ببینید چه کاری به نظرتان ساده و طبیعی می آید. این می تواند نشانه یک استعداد خاص یا توانایی رشد آن باشد.

همچین ببینید که برای گذران وقت، خودتان را به چه کاری مشغول می کنید. فعالیت هایی که فقط برای احساس رضایت و خوشنودی خود انجام می دهید را پیدا کنید. این فعالیت ها می توانند نشانه استعداد ذاتی و طبیعی شما باشد.

تصور کنید می توانستید وقتتان را با انجام دادن کاری که به نظرتان ساده است و به شما احساس خوشنودی و رضایت می دهد، بگذرانید به نظرتان این بهتر از آن نیست که اگر مثلاً یک هنرمند بالفطره باشید وقتتان را صرف حسابدار شدن بکنید یا یک مهندس بالفطره باشید تلاش کنید که هنرمند شوید؟

از نو روی زندگیتان تمرکز نمی کنید و استعداد طبیعی خود را پیدا می کنید.

این استعداد طبیعی حتی اگر کاری با پرستیژ کمتر یا پول کمتر برایتان باشد اما مطمئن باشید که باانجام آن زندگی خوشحالتر و رضایت مندانه تر خواهید داشت و مطمئن باشید که با پیشرفت در آن به هر آنچه در زندگیتان می خواهید دست پیدا خواهید کرد. چرا که علاقه ، استعداد و توانایی شما در یک راستا قرار می گیرند.

در جلسه بعد اهمیت کسب دانش و روش های رشد استعداد ها را بررسی خواهیم کرد.

لینک صوتی جلسه چهارم

با ما همراه باشید.

اوژن استوار

این برنامه را به صورت آنلاین گوش دهید.
برچسب‌ها:

فریان آکادمی ,

استعداد ,

توانایی ,

شناخت استعدادها ,

استعداد و توانایی ,

استعدادیابی ,

استعداد یابی ,

شناخت مهارت ها ,

علاقه فردی ,

علاقه به کار ,

چه کاری مناسب من است ,

کارگاه کسب و کار ,

کارگاه جوان امروز ,

اوژن استوار ,

اوژن ,

استوار ,

بودای طلایی ,

اوژن استوار
نویسنده: اوژن استوار
متخصص دیجیتال مارکتینگ و کسب و کارهای آنلاین
موسس اولین ساختمان پزشکان آنلاین در ایران
مدیر مجموعه کسب و کارهای فریان
مشاهده رزومه

لطفا برای ارسال نظرات و سوالات خود، ابتدا وارد سایت شوید.

لطفا منتظر بمانید...