آدمي از آغاز هستي تاکنون، همواره در طلب و جست وجوي بهترين ها براي خود و اطرافيانش بوده و در اين ميان آنچه بيش از همه توجه وي را به خود معطوف داشته، دستيابي به سعادت و خوشبختي است. او هر روز از طلوع آفتاب در پي گمشده خويش از اين سو به آن سو پرسه مي زد و شب هنگام خسته و درمانده به بستر مي رود در حالي که هنوز در پي کسب خوشبختي مطلق ناکام مانده است. بعضي اين خوشبختي را در موضوعات مادي و برخي کمال خويش را در پي کسب جاه و مقام و همسر و فرزند مي دانند و چون به آن دست يافتند همچون تشنه اي که به سراب رسيده باشد، سرخورده و مغموم عقب نشيني مي کنند، غافل از اينکه اين سعادت و کاميابي جز با خودشناسي و شناخت خويشتن حاصل نمي شود.

خداوند متعال با لحنى تأمل‏برانگيز به اين معرفت تأكيد فرموده‏ است: «يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا عَلَيْكُمْ أَنْفُسَكُمْ» اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد به خودتان بپردازيد.

خودشناسی یعنی کشف مهارت ها و استعدادهای نهفته. خود شناسی شروعی برای انتخاب شغل و دیگر تصمیم های مهم زندگی است. ارزش‌ها، رغبت‌ها و مهارت‌های فرد باید در تصمیم گیری های او در نظر گرفته شود.

از حضرت مولى الموحدين اميرالمؤمنين «عليه السلام» روايت شده است: «هر كس «خود» را بشناسد، به نهايت هر معرفت و هر علمى رسيده است»

شخصیت دو وجه دارد: یك وجه آن درونی است و یك وجه بیرونی كه از آن محافظت می كند(مانند جمجمه كه از مغز در برابر آسیب ها و لطمات و صدمات خارجی محافظت می كند.) شخصیت ظاهری (بیرونی) پوششی است برای شخصیت باطنی(درونی) از ضربه های روحی و روانی. هدف از این مطلب شناخت شخصیت درونی است.

پيداست هر چه فكر در «خود» عميق‏تر و بيشتر باشد و شناخت از «خود» كامل‏تر گردد، به همان اندازه شناخت حقايق نيز كامل‏تر و عميق‏تر خواهد بود و در واقع فكر در «خود» است كه مى ‏تواند مبدأ شناخت حقايق وجود گردد؛ و هر چه در «خود» فكر كنيم و با «خود» بيشتر آشنا شويم، مى‏ توانيم به حقايق هستى نيز معرفت پيدا كنيم و آنها را بشناسيم.

بررسی فعالیت های روزمره و مهارت های کنونی به شما در شناخت خود کمک خواهد کرد. به چه کاری بیشتر می پردازید؟ به کدام خبر توجه بیشتری نشان می دهید؟ در چه دوره های آموزشی شرکت کرده اید و چه بازده ای داشته اید؟ چه دوره های کارآموزی را گذرانده اید و چه حسی نسبت به آن کارها داشته اید؟ دیگران شما را چطور می بینند و چه نظری درباره شما دارند؟ بیشتر به کار های پر تحرک علاقه مند هستید یا فعالیت های فکری؟ و سوالات دیگری که پاسخ به آنها می تواند به شما در شناخت خودتان کمک کند.

از افرادی که به شما نزدیک تر هستند و ساعات بیشتری را با آنها سپری می کنید نظر خواهی کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که دیگران شناخت کاملی از شما نخواهند داشت و ممکن است نظرات نادرستی بدهند، ولی مجموع نظرات آنها به شما کمک خواهد کرد. همچنین می توانید از یک مشاور کمک بگیرید تا خصوصیات اخلاقی و علایق خود را بهتر بشناسید. یک مشاور با شما صادق تر خواهد بود. او ارزیابی خود را به شما می گوید و به این نکته که آیا شما از شنیدن آن خوشحال می شوید یا نه توجه کمتری می کند.

یکی دیگر از راه های موثر جهت شناخت خود، مطالعه است. خواندن زندگینامه افراد سرشناس باعث می شود مشتراکاتی بین زندگی خود و آنها مشاهده کنید و در بخش هایی از زندگی خود آنها را الگو قرار دهید. راه هایی که آنها رفته اند و نتایجی که بدست آورده اند را بررسی کنید و از تجربیات آنها بهره ببرید. سقراط می گویید "زمان خود را به بهتر کردن خود، با مطالعه نوشته های دیگران اختصاص دهید. بنابراین شما به سادگی آنچه را بدست می آورید که دیگران سخت برای آن زحمت کشیده اند".

از آنجایی که فرآیند خودشناسی نیاز به صرف زمان بسیار دارد و هیچگاه پایان نخواهد یافت، هر روز زمانی را به تفکر و مطالعه خود اختصاص دهید. شاید در ابتدا برای دوستانی که عادت مطالعه را در خود ایجاد نکرده باشند این امر کمی دشوار به نظر آید، اما با اختصاص تدریجی زمان شروع نمایید. ابتدا روزی پانزده دقیقه مطالعه کرده و پس از آن هر روز پنج دقیقه به زمان بیافزایید تا به میزان زمان مطلوب دست یایید.

در فرایند خودشناسی "شناخت علایق" کمك می کند تا مشاغل خاصی را شناسایی کنید که به سلیقه و تفکرتان نزدیک است.از این بابت است که قبل از شروع کار باید روی شناخت خود تمرکز نماییم. از طرفی پی بردن به این موضوع که آیا شما آمادگی شروع یک کسب و کار را دارید و خصوصیات یک کارآفرین را در خود ایجاد کرده اید تا حدی روشن خواهد شد.

در صورتی که آمادگی شروع کار را نداشته باشید بهتر است با گذراندن دورهای آموزشی، مشاوره، کارآموزی در دیگر موسسات و شرکت در سمینارها و کارگاه ها با خصوصیات یک کارآفرین آشنا شده، آنها را در خود ایجاد و تقویت نمایید.

در این فرآیند تفکر و بررسی رفتارها و تصمیماتی که در بازه های زمانی مختلف گرفته ایم مثلا در طول یک روز ، یک ترم ، یک دوره کاری در شرکتی و ... و بررسی نتایج بدست آمده از آن تصمیمات ما را در شناخت خود و اصلاح معایب اخلاقی و رفتاریمان یاری خواهد کرد.

در جلسه بعدی در مسیر خودشناسی روش های شناخت استعداد ها و توانایی ها را مرور خواهیم کرد.

از آنجایی که فرآیند خودشناسی نیاز به صرف زمان بسیار دارد و هیچگاه پایان نخواهد یافت، هر روز زمانی را به تفکر و مطالعه خود اختصاص دهید. شاید در ابتدا برای دوستانی که عادت مطالعه را در خود ایجاد نکرده باشند این امر کمی دشوار به نظر آید، اما با اختصاص تدریجی زمان شروع نمایید. ابتدا روزی پانزده دقیقه مطالعه کرده و پس از آن هر روز پنج دقیقه به زمان بیافزایید تا به میزان زمان مطلوب دست یایید.
این برنامه را به صورت آنلاین گوش دهید.
برچسب‌ها:

خودشناسی ,

شناخت ,

باور ,

نگرش ,

نگاه ,

شناخت خود ,

استعداد ,

توانایی ,

مشاوره ,

موفقیت ,

آموزش ,

اوژن استوار
نویسنده: اوژن استوار
متخصص دیجیتال مارکتینگ و کسب و کارهای آنلاین
موسس اولین ساختمان پزشکان آنلاین در ایران
مدیر مجموعه کسب و کارهای فریان
مشاهده رزومه

مطالب پیشین

mohammad : mataleb aliye key jalase bad montasher mishe ?
3 شهریور 1394 22:21:13
علی جوزانی : ممنونم استاد، بسیار لذت بردیم :)
2 شهریور 1394 00:04:15
شبنم : جلسات قبلی رو چطور میتونیم پیدا کنیم؟
2 شهریور 1394 00:01:25
محمدرضا خاکباز : سلام خسته نباشید ممنونم از مطالبی که مینویسید.
1 شهریور 1394 23:59:31

لطفا برای ارسال نظرات و سوالات خود، ابتدا وارد سایت شوید.

اشتراک رایگان ماهنامه‌ی فریان آکادمی

تازه ها

اینستاگرام کسب و کار اینستاگرام کسب و کار
لطفا منتظر بمانید...